Pro nákup auta existují různé důvody. Potřeba dojíždění do práce, rozvoz dětí do školy, návštěvy stárnoucích příbuzných nebo výlety. Ne vždy je dostatečná rezerva koupit auto nové a postačí vůz z druhé ruky. Co nepodcenit při výběru ojetiny? Na co si dát pozor?
Velkou pozornost by měl kupující věnovat již výběru prodejního místa. Internetová tržiště se hemží nabídkami ojetých vozů od soukromníků, ovšem jak nenaletět podvodníkům? Obecně platí, že nákup staršího automobilu od neznámého člověka, jenž za sebou nemá zázemí renomovaného autobazaru, je přinejmenším risk.
V takových případech by kontrola vozu před nákupem měla být dvakrát tak důkladná. Na co si dát pozor při koupi auta? V prvé řadě bez ohledu na prodejce je doporučováno prověřit si VIN, tedy identifikační číslo vozidla.
TIP: U nákupu nového či ojetého vozu je vždy potřeba myslet na povinné ručení. Nejvýhodnější pojistky vyhledá portál www.vpojisteni.cz.
Jedná se o mezinárodní sedmnáctimístné číslo vyražené na několika místech do karosérie. VIN se dá přirovnat k rodnému číslu. Dá se podle něj zjistit výrobce, místo výroby, originální motor nebo historie servisů.
VIN, číslo motoru, číslo typu motoru i barva auta musí bezpodmínečně odpovídat údajům vytištěným na technickém průkazu. Dále je důležité znát původ automobilu. Zda vůz pochází z ČR nebo byl dovezen ze zahraničí. Specializované firmy dokáží určit původ vozu a zaručit se za něj.
Nákup ojetého vozidla není jen tak. Obezřetnost především.
Součástí přednákupní prohlídky by měla být testovací jízda, během níž potenciální nový majitel zkontroluje chod motoru, převodovku, sbíhavost, účinnost brzd, podvozek a tlumiče, poloosy, opotřebení ložisek kol, výfuk a katalyzátor.
Běžným okem lze na autě zkontrolovat lak, interiér, míru opotřebení sedaček, případné zatopení nebo vystřelené airbagy, pneumatiky, elektrické části. Zkouška elektrického zamykání, stahování oken, zrcátka, rádio, blinkry, klakson, stěrače, světla, to vše lze otestovat během pár minut. Pro důkladnější kontrolu motoru nebo podvozku se vyplatí s sebou přivézt automechanika.
Než bude uzavřena kupní smlouva na auto, není radno zapomenout převzít klíče od bezpečnostních zařízení a veškerou dokumentaci, včetně servisní knížky. Ta určuje, jak často a v jakých intervalech probíhaly servisní kontroly. Duplikát technického průkazu může mnohdy signalizovat úmyslné zatajení původu vozidla, užití vozu či počet předešlých vlastníků.
Nejvýhodnější půjčka na auto
Pokud je auto vybráno, otestováno a kupní smlouva připravena, je nejvyšší čas opatřit si potřebnou hotovost. Není-li peněz nazbyt, pomůže úvěr. Jaká je nejvýhodnější půjčka na auto? Nákup auta na splátky je možné financovat několika způsoby. Buď spotřebitelským úvěrem, nebo finančním či operativním leasingem.
Půjčku na auto lze získat u banky i nebankovních společností.
Všechny platební způsoby mají svá pro a proti. Při klasickém leasingu se řidič stává majitelem auta až po úhradě celé dlužné částky. U operativního leasingu se naopak vlastníkem vozu klient nestává vůbec. Jedná se o formu pronájmu na dobu určitou.
Spotřebitelský úvěr se zdá být nejjednodušším řešením, neboť dlužník se stává majitelem okamžitě, může si stanovit libovolnou délku splácení, nemusí hradit akontaci a navíc může automobil kdykoliv prodat a dluh splatit. V mnoha případech vyjde spotřebitelský úvěr i levněji, než leasing.
https://cestafinancemi.cz/nejdulezitejsi-zpravy-ze-svetove-ekonomiky/
https://casopispodnikatel.cz/zakladni-tipy-jak-uspesne-zvladat-projekty/
https://penizednes.cz/ministri-energetiky-eu-se-nedohodli-na-reseni-prudkeho-zvyseni-cen-plynu/