Čtvrtek, 28 března, 2024
- Komerční sdělení -aktuality

Novostavba nebo rekonstrukce? Přečtete si pro a proti

Plánujete koupi domu? Pak před vámi leží otázka, zda se poohlížet po novostavbě nebo brát v potaz i starší domy, které ale bude nutné zrekonstruovat. Dali jsme pro vás dohromady ty nejdůležitější výhody a nevýhody obou typů staveb.

Novostavba

Pravděpodobně největší výhodou novostavby je prakticky nulová potřeba jakýchkoli stavebních zásahů po koupi. V praxi to znamená, že jakmile je dům váš, stačí se jen nastěhovat a žít. Novostavby jsou také často stavěny jako nízkoenergetické a technologie použité při výstavbě slibují určitou úsporu a vyšší komfort při bydlení. Toto pravidlo ovšem nelze aplikovat na všechny novostavby a vždy záleží na konkrétním domu. Ani u novostaveb byste neměli vynechat konzultaci se stavebním technikem, který stavbu prohlédne a posoudí, případně vás upozorní na problémové aspekty. Není výjimkou, že jsou některé domy takzvaně šité horkou jehlou z důvodu časové tísně a úspor při výstavbě a mají až překvapivě mnoho nedostatků. Proto ani u novostaveb nepodceňujte konzultaci s odborníkem.

Za „novotu“ celé stavby si samozřejmě připlatíte, někdy i několikanásobně víc, než kolik stojí starý dům o stejných dispozicích v podobné lokalitě. Zde ale velmi záleží na typu nabídky. „I ceny novostaveb se mohou výrazně lišit. Rozdíl je, pokud ji kupujete od soukromé osoby nebo v rámci nějakého developerského projektu. Proto se vyplatí nabídky opravdu denně monitorovat, třeba se na vás usměje štěstí,“ říká Jakub Kindl z realitní společnosti Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska. U novostaveb lidé také často zmiňují jejich nevýhodnou lokalitu. Nezřídka vznikají v nových zástavbách, které jsou u mnoho lidí v nemilosti. „Samotná lokalita nemusí být vždy špatná, neuškodí ale nahlédnout do územního plánu na to, co v daném místě v budoucnu chystá. Pokud se počítá s další zástavbou, nemovitost už kupujete s tím, že následující roky budou v blízkosti probíhat další stavební práce a možná dojde ke snížení komfortu,“ dodává Jakub Kindl.

Rekonstrukce staršího domu

Zatímco u novostaveb se počítá s nulovou investicí do rekonstrukce nebo jiných úprav, při koupi staršího domu je to přesně naopak. Co ušetříte při koupi, pravděpodobně zaplatíte během rekonstrukce. A někdy i mnohem i více. „Ano, starší dům pořídíte mnohem levněji než dům nový. Toto rozhodnutí provází mnoho „ale“. U starší stavby je naprosto nezbytné, aby ji opravdu důkladně prohlédl stavební technik. Ten vám zároveň může říct, co bude potřeba provést za rekonstrukční práce a na kolik vás to zhruba vyjde. Také je nutné počítat s nenadálými výdaji. Běžně se stává, že při rekonstrukci narazíte na další problém, o kterém jste nevěděli a který bude třeba vyřešit,“ upozorňuje Kindl. Při rekonstrukcích pak může být problémové sehnat potřebná povolení, o to spíše to platí, pokud se dům nachází například v památkově chráněné zóně. Na druhou stranu starší domy naleznete v naprosto unikátních lokalitách a v místech, kde víte, že už se nikdy stavět nebude. Právě to má pro mnoho lidí tu největší přidanou hodnotu.

Jednoznačně ale platí, že pokud se rozhodnete pro koupi staršího domu, musíte počítat nejen s dalšími náklady do budoucna, ale také se sníženým komfortem, který při rekonstrukci vznikne. „Koupi starého domu bych doporučil buď těm, kteří mají dostatek financí na jeho předělání, nebo těm, kteří tu rekonstrukci vezmou jako svůj osobní projekt a nebude jim vadit, když potrvá klidně i roky. Opravdu záleží na preferencích a finančních možnostech každého kupce,“ uzavírá Jakub Kindl za Domov Reality.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek